Стваралаштво

Представљамо

Вести

Упознај Србију

Регионална сарадња

Одрасли за децу

Слободно време

Златни радови

Изложба

Соња Здравковић, професор математике у рачунарству и информатици и остручени дефектолог – олигофренолог


                                 

Соња Здравковић ради у школи за основно и средње образовање 14. октобар у Нишу на радном месту професор математике. Чланица је Друштва математичара Србије и Друштва дефектолога Србије. У својој четрнаестогодишњој професионалној пракси два пута је награђивана и то:
Решењем првог ребуса добићете име и презиме нашег популарног глумца који је глумио у филму "Монтевидео".

У овој рубрици ћемо објављивати све вести из ваше школе које нам пошаљете, а у вези су са:
Ова два цртежа се разликују у девет детаља. Пронађи их.

Извор: Завод за заштиту природе Србије http://www.zzps.rs/novo/index.php?jezik=sr&strana=zastita_prirode_zp_np_sar_planina


У рубрици "Ручни радови" ћемо, као што и само име рубрике каже, објављивати ваше ручне радове које сте направили у склопу редовне наставе или у слободно време.


За рубрику "Рачунари" нам шаљите ваша искуства са овом занимљивом машином.
Прве награде на конкурсу "Табла Фест 14"
Цртежи који су на конкурсу "Табла Феста 14" награђени првом наградом.
Јасмина Пазаркић, VI3, ОШ "Соња Маринковић" Нови Сад
Цртежи који су на конкурсу "Табла Фест 14" заузели трећа места.
Јована Окука, II4, ОШ "Свети Сава" Панчево
Цртежи који су на конкурсу "Табла Феста 14" заузели друга места.

Анастасија Станковић, II3, ОШ "Свети Сава" Панчево
На конкурс "Табла Фест 14" су нам стигли и радови из Републике Српске. Ови цртежи су одлични, али су стигли са великим закашњењем па нису ушли у конкуренцију за награде.
Ивана Девић, IX-б, ОШ "Новак Пивашевић", Стара Дубрава, Република Српска



Шах је најпопуларнија игра на свету икада. Игра се на табли подељеној на 64 поља која су офарбана у црно и бело. Сваки играч креће са 16 фигура (краљ, краљица, 2 топа, 2 скакача, 2 ловца и 8 пешака).

У анатомској употреби, термин рука може понекад да се односи специфично на сегмент између рамена и лакта, док се сегмент између лакта и ручног зглоба назива подлактица.

Реч "Библија" води порекло од латинске речи biblia, и касније од грчке речи τὰ βιβλία, која се преводи као "књига". У средњем веку, католичка Библија је називана само "Света књига", док се код православаца учврстио назив "Свето писмо".


Прво одељење за децу са посебним потребама формирано је у ОШ "Вожд Карађорђе" 1937.г. а убрзо и у OШ "Краљ Александар". Ова одељења су радила до 1944.г. Наставак рада уследио је 1952.г.у данашњој школи "Радоје Домановић". Данас се школа "14. октобар" налази у наменски саграђрном објекту у који се уселила 1972.г. и који је површине 2500 метара квадратних.

Школа је основана 1950. године под именом Друга осмолетка и делила је зграду са Првом осмолектом у Вождовој улици. Наставни кадар Друге осмолетке школске 1950/51. године чинило је пет професора, три наставника, четрнаест учитеља, секретар и директор школе. 


На Авали је 1965. године изграђен Торањ по пројекту архитеката Угљеше Богдановића и Слободана Јањића.


Најстарији пронађени документ у коме је исказана потреба за школом у Блацу је настао 25. јула 1883. године. Документ је потписао тадашњи министар просвете Стојан Новаковић. Седам година касније је школа почела са радом.

Рођен је 1949.године у селу Извор код Сврљига. Завршио технолошки факултет у Нишу. Добио је Kајухову и Драјинчеву награду за поезију. Живи у Нишу.

Срђан Живковић (Сиђа) је уметник и аутор великог броја књига различитих жанровских опредељења. Поезија, стваралаштво за децу, антологије, драматургија, режија, музика, препеви руских шансона, неке су од многобројних уметничких израза овог ствараоца.

Мома Драгићевић, рођен 11.јула 1947. године у Силбашу. Основну школу и Гимназију завршио у Крушевцу. Стекао диплому правника на Правном факултету у Београду.

Ево једног правог изненађења, бар се надамо, за вас. Одабрали смо овог пута најпознатији музички шлагворт. Чујете га свакодневно, у аутобусу, у школи, у кући па и у свом џепу. Наравно, ради се о најпознатијем Нокијином звуку.


Чобанска игра "Гуџе" је једна од ретких екипних игара коју су  карактерисала помагала у виду мочуги – мотки.

Жмурке (или жмура) је врло популарна дечија игра у којој учествује неограничен број играча. На самом почетку треба одлучити ко ће први жмурити.

Једна врло популарна игра шездесетих и седамдесетих година прошлог века је игра "Између две ватре". Она се игра тако што се из дружине издвоје двоје и стану један наспрам другог на раздаљини од десетак метара (они су две ватре) те један од њих држи лопту.


Први подаци о играма са лоптом налазе се у збирци Вука Врчевића под називом Српске народне игре које се забаве ради по састанцима играју, објављеној 1868. године. Њен назив био је "Топуз-топа, куц-куц" и изводила се на отвореном простору између две екипе са крпењачом (лоптом од крпа).


Извор: http://www.nptara.rs/ званичан сајт НП Тара

Простор Таре проглашен је Националним парком 13. јула 1981. године на укупној површини од 19.175 ha.
Планина Тара представља површ динарског правца пружања. Припада делу старовлашких планина (Старовлашка-рашка висија). Налази се на крајњем западу Србије захватајући подручје ограничено лактастим током Дрине између Вишеграда и Бајине Баште. У најужем делу масива смештена је планина Звијезда, која је од Таре природно одвојена Клисуром Дервенте. По надморским висинама, Тара спада у средње високе планине, чија је просечна надморска висина 1.000 – 1.200 метара. Највиши врх је Козји рид – 1.591 метар.

Извор: http://www.npkopaonik.com/ званичан сајт НП Копаоника

Kопаоник се налази између река Ибра и Ситнице на западу, Лаба на југоистоку, Јошанице и Kозничке реке на северу док је источна страна омеђена долином реке Расине и Топлице.



Извор: http://www.npdjerdap.org/ званичан сајт НП Ђердапа

Спој времена и природе на копну и води, највећи национални парк у Србији, Национални парк Ђердап, налази се у североисточном делу Србије, на самој граници са Румунијом. На површини од 637.99 квадратних километара дуж 100 километара десне обале Дунава, од Голупца до Караташа код Кладова простиру се зоне са различитим режимом заштите објеката природе, споменика културе, фауне и вегетације реликтних врста, које потврђују развој вегетационих серија од настанка до данашњих дана.


                              
Извор: http://www.npfruskagora.co.rs/cir/o-nama.html званичан сајт НП Фрушка гора

Назив Националног парка потиче од назива истоимене планине, а назив Фрушка гора носи у свом придевском облику етник Фруг у значењу "Роман", те на тај начин име ове планине чува успомену на једну етничку заједницу која је давно нестала из ових крајева. Фрушка гора је проглашена националним парком 1960. године, у циљу обезбеђења трајне заштите. Подручје активне заштите обухвата 25.525 ha.